1 görüntülenme
Atasözleri ve deyimler kategorisinde (26.7k puan) tarafından soruldu

2 Cevaplar

(26.7k puan) tarafından cevaplandı

Merhaba,

"Tek kanatla kuş uçmaz" atasözü bizler;

İnsanların birbirlerine destek olması gerektiği, grup çalışmaları konusunda uyumlu olmaları ve bazı işlerde mutlaka başkalarının yardımına ihtiyaç duyduğumuzu anlatmaktadır.

Başka şekilde anlatmak istersek,

Takım çalışmasının gerektiği bazı işler vardır. Bu takım çalışmalarını tek başına yapmaya kalkan insanlar başarısız olmak durumunda kalmaktadır. Bu tür işlerde yapılması gereken işlerin paylaştırılması başarıyı da yanında getirmektedir.

Şoförlük tek başına yapılabilecek bir iştir. Kişiler bunu yaparken başka birine ihtiyaç duymaz. Bunun dışında grup çalışması gerektiren işler vardır. Bunlara en güzel örnek küçük işletmelerden lokantalardır. Lokantalarda verilen hizmet türü açısından aşçıya, kasiyere, garsona, aşçı yardımcısına ihtiyaç duyar. Burada kişiler takım çalışmasına uyumlu kişilerden oluşmak zorundadır.

Başarılar dilerim

tarafından cevaplandı

SELDA'NIN DENEYİ

Selda Fen bilgisi dersine çok meraklı bir öğrencidir. Bu merakından dolayı bütün derslerde en önde oturur öğretmeninin çok dikkatli takip edermiş.

Bütün konu anlatımlarında, deneylerde  tahtaya çıkmak için çırpınır öğretmenin dikkatini çekmeye çalışırdı.

Her ders ön planda olması duygusu ile hareket etmesi Fen bilgisi öğretmenin Tülay tarafından fark edildmişti. Selda’nın bu isteklerini karşılamaya çalışır arada bir söz verir ve deney yaptırırdı.

Tülay öğretmen Selda’yı  onure etmek için kendisine bir grup oluşturmasını ve hacim ölçme ile ilgili bir deney yapmasını ister. Selda bu teklifi heyecanla karşılar ve arkadaşları Musa, Eda ve Erkin’e birlikte deney yapmayı teklif etti.

Arkadaşları da Selda ile birlikte heyecanlanmış hemen planlama yapmışlardı. Selda bütün deneyin kendi kontrolünde olmasını istiyordu. Bu nedenden  kendi evlerinde toplanmayı teklif etti. Arkadaşları bu teklifi kabul etti. Ertesi gün Selda’nın evinde buluştular.

Masanın etrafına oturdular ve alınacak malzemeleri tespit etmeye çalıştılar. Bir tane  orta boyda bir taş, taşın içine konacağı cam kap, su matarası  alacaklardır. Erkin deney esnasında taşan suyu ölçmek için ölçekli kap almaları gerektiğini hatırlattı.

Alınacak malzemeler tespit edildikten sonra kimin hangi malzemeyi alacağına karar verildi. Herkes bir şey almasına karar verilse de Selda bütün kontrolün kendisinde olması isteği ile hepsinin kendisinin alıp getireceğini arkadaşlarına söyledi. Arkadaşlarının Selda’nın bu davranışına kızmış olsalar da bir şey demediler. Selda’nın arkadaşları deney esnasında figüranlık görevi göreceklerini anladıkları için canları iyice sıkılmıştı.

Selda sabah heyecanla deney malzemelerini toparladı ve servise yetişti. Servis ile okula gitmek yirmi dakika sürmüştü. Servisten indikten sonra sınıfına gitti.

 Ders saati başlamış Tülay öğretmen Selda ve grubunu deney için tahtaya çağırmıştı.Selda ve grubu tahtaya çıkmıştı. Selda yavaş yavaş  deney malzemelerini çıkarırken ölçümde kullanacakları taşı getirmeyi unuttuğunu fark etti. Öğretmeni deneyin başlamasını beklerken Selda’nın taşı unuttuğunu anlamıştı. Deney iptal olmuştu. Gruptaki öğrenciler Selda’ya kızgın şekilde bakarken öğretmen neden taşın unutulduğunu sordu.

Erkin hemen söz alarak öğretmenim Selda arkadaşımızla alınacak malzemeleri ve kimin alacağı konusunda karar almıştık. Selda arkadaşımız bütün malzemeleri ben alacağım diye tutturunca bizde onun almasına izin verdik. Arkadaşımızın unutacağını bilseydik izin vermezdik dedi.

Selda öğretmenim bütün herşeyi ben yapmak istedim ama başaramadım dedi.

Bu konuşmalardan sonra Tülay öğretmen sınıfa dönerek evet arkadaşlar bu durumu özetleyen bir atasözümüz vardı. Bu atasözünü söylemenin tam sırası dedi. “ Tek kanatla kuş uçmaz” Atasözü ile bize anlatılmak istenen insanları birlikte hareket ederek başarılı olabileceklerini , birbirlerine destek olmanın başarıyı  sağlayacağını anlatır. Selda arkadaşımız tek başına bütün işi yapmaya çalışarak hata yapmıştır. Görev dağılımını daha iyi yapmış olsaydı bu sorunu yaşamayacaktı.

Deney belki yapılamamıştı ama grup birliği içinde çalışmanın önemini gösteren bir sonuca ulaşmıştı.

Başarılar dilerim

Hoş geldiniz, Farklı bakış açısı sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

İlgili sorular

2 cevap
Türkçe kategorisinde tweety (25.9k puan) tarafından soruldu
1 cevap
Türkçe kategorisinde serraden (26.7k puan) tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
1 cevap
1 cevap
...