1 görüntülenme
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde (10.7k puan) tarafından soruldu

1 cevap

(630 puan) tarafından cevaplandı
Abdestli olarak ve vaktin girdiğinden emin olarak öncelikle farz namazı kılmak için (erkekler kamet getirip) kendimiz duyacak yükseklikte ses ile Niyet ettim Allah rızası için akşam namazımın farzını kılmaya veya Niyet ettim rabbim senin rızan için Akşam Namazının farzını eda etmeye diyerek niyet edilir. Daha sonra iftidah tekbiri (Allahuekber) alarak ellerimiz erkeklerde göbek hizasinda kadınlarda göğüs hizasında sağ el üstte olacak şekilde birleştirilip .Kıyama durulur  sübhaneke duası ile başlanıp euzübesmele çekip fatiha suresi ve arkasından bir zammı sure(en az bir ayet diğer surelerden) okunur. Allahuekber diyerek rükuya eğilinir rükuda 3 defa sübhanerabbiyelazim denilip semiyallahülimenhamide rabbenavelekelhamd denerek rükudan kalkılır. ardından allahuekber diyerek secdeye gidilir ve 3 defa sübhanerabbiyelaladenilir ardından allahuekber diyerek doğrulup oturur duruma geliriz yine Allahuekber diyerek ikinci secdede aynı şeyleri tekrar edip allahuekber deyip ikinci rekat için yeniden ayağa kalkarız. besmele çekip fatiha suresini ve bir zammı sure okuyup rüku ve secdeleri tekrarlayıp bu defa yerde oturup tahiyyat (ettehiyyatü) okuruz daha sonra üçüncü rekat için ayağa kalkarız. üçüncü rekatta besmele ve fatiha okunup tekrar rüku ve secdeler tekrarlanıp son oturuşa gidilir. Son oturuşta Ettehiyyatü,  Allahümmesalli,  Allahümmebarik ve rabbena duaları okunur ve önce sağa sonra sola selam verilerek namaz bitirilir.

Akşam namazının sünneti ise aynı şekilde ama akşam namazmın sünnetine diye Niyet edilir. Tekbir alıp eller bağlanır sübhaneke duası okunup ardından euzübesmele çekilerek fatiha suresi okunur ve bir zammı sure okunup önce rüku sonra da aynı farz namazın rükunları gibi secdeler tamamlanıp ikinci rekat için ayağa kalkılır. Fatiha suresi bir zammı sure okunup ikinci rekatın rüku ve secdeleri yapılıp son oturuşa gidilir. Ettehiyyatü,  Allahümmesalli,  Allahümmebarik ve rabbena duaları okunur ve önce sağa sonra sola selam verilerek namaz bitirilir.
Hoş geldiniz, Farklı bakış açısı sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

İlgili sorular

0 cevap
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde tweety (25.9k puan) tarafından soruldu
0 cevap
0 cevap
0 cevap
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde tweety (25.9k puan) tarafından soruldu
0 cevap
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde mehmet (19.7k puan) tarafından soruldu
1 cevap
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde saskınbakkal (10.7k puan) tarafından soruldu
...