1 görüntülenme
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde (25.9k puan) tarafından soruldu

1 cevap

(26.6k puan) tarafından cevaplandı
EĞİTİM

     Bütün dinler eğitim öğretime önem vermiştir. Çünkü bir dinin devamlılığını sağlayabilmesi için dinin öğrenilmesi ve bu öğrenilen bilgilerin yaygınlaştırılması gerekmektedir.

     Dini bilgilerin daha sağlıklı bir şekilde yayılabilmesi için kayıt altın alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu kayıtları alınması ve sağlıklı yayılması için yazı yazmayı ve okumayı bilen bireylerin artması ile mümkündür. Bunu sağlamak amacı ile İslam kültürü medreseler kurdurmuştur, ünlü bilginlerin yetişmesine olanak sağlamıştır.

    İslam dininin geleceğe aktarılması konusunda eğitim önemine varan halifeler Kuran-ı Kerimi derlemiş toparlamış ve yazılı kayıt altın almıştır. Yönettikleri halkın eğitim seviyesinin yetersizliği ve yetişmiş eleman eksikliğine dikkat çekilmiştir.

    Kuran-ı Kerim'in ilk ayeti "OKU" dur. Bu emrin bilincinde olan Hz. Ali bu emir doğrultusunda  halkı yönlendirebilmek  ve eğitim önemini ortaya koymak için " Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum." sözünü söylemiştir.

    İslam dini ve halifelerinin eğitime verdiği önemi anlatabilmek için ellerinden gelenleri yapmışlardır.

Esen Kalın
Hoş geldiniz, Farklı bakış açısı sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

İlgili sorular

0 cevap
1 cevap
1 cevap
Fen Teknoloji kategorisinde demirbıyık (620 puan) tarafından soruldu
0 cevap
Türkçe kategorisinde cinali (5.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
...